Program

MEZINÁRODNÍ ŽELEZNIČNÍ KONGRES
MEZINÁRODNÍ INTERMODÁLNÍ KONGRES
6. 3. 2024
10:00 – 12:30

REGISTRACE

12:30 – 13:30

OBĚD

13:00 – 13:20

OFICIÁLNÍ ZAHÁJENÍ MEZINÁRODNÍHO ŽELEZNIČNÍHO A INTERMODÁLNÍHO KONGRESU 2024

13:00 – 13:20

PŘIVÍTÁNÍ ÚČASTNÍKŮ KONFERENCE

Starosta města Wisła*
Pro-Rail
Michał Kołoch – předseda představenstva
Pro-Rail
Rostislav Vašek – jednatel
OLTIS Polska
Václav Martiniak – obchodní a technický manažer
První Signální
13:20 – 13:40

ZAHAJOVACÍ PREZENTACE „Perspektivy intermodální přepravy - dočasná krize nebo dlouhodobý trend?“

Marcin Trela – viceprezident
Drážní úřad PL
13:40 – 15:00

ÚVODNÍ DISKUZE „Staré a nové výzvy pro podnikání v dopravě”

Úvod a moderování

Marek Tarczyński – předseda Rady komory
Polská komora spedice a logistiky (PISIL)
Adrian Mazur – ředitel Odboru dopravní strategie
Ministerstvo infrastruktury
Marta Waldmann – Senior specialista na rozvoj logistiky, Výzkumná síť Łukasiewicze
Technologický institut v Poznani
dr hab. Andrzej Toruń – vedoucí Katedry řízení dopravy a teleinformatiky
Železniční institut
Maciej Gładyga - generální ředitel
Hospodářská komora pro pozemní dopravu (IGTL)
Grzegorz Kwitek – člen představenstva
Metropole Horní Slezsko-Zagłębie
Marcel Klinowski* – viceprezident
Polregio
15:00 – 15:30

KÁVOVÁ PŘESTÁVKA – Sponzor: INFRA SERVICE

15:30 – 17:00

BLOK 1: Řízení a správa drážního provozu

Úvod a moderování

dr inż. Andrzej Białoń – profesor IK, zmocněnec ředitele pro ESC/RSC
Železniční institut, Katedra řízení dopravy a teleinformatiky

Systém řízení jízdních zón

ELKOL®

Navrhování staničního zabezpečovacího zařízení s ohledem na použití efektivního a rychlého nástroje

První Signální

Problémy při testování a certifikaci SZZ Maksymilian Tomasz

Maksymilian Tomasz
Signal Cert

Realizace staničního zabezpečovacího zařízení v mimořádně krátkém termínu a inovace staničního zabezpečovacího zařízení MODEST-GEMINI

První Signální

Ovládací panel počítače typu Elkol ESS-1

ELKOL®

Praktické zkušenosti z implementace testovacích kampaní ESC

mgr inż. Łukasz Zawadka
Železniční institut
17:15

WORKSHOP 1: Financování EU ve výhledu 2021-27

Jaké investice lze získat z fondů EU od Feniks, KPO, CEF2. • Jaký je proces žádosti o prostředky na intermodální projekty? • Co je žádost o státní podporu a proč se vyplatí ji připravit a podat do Cuptu? • Odesláno z aplikace Workspace ONE Boxer
Izabela Plutecka – ředitel mezioborového odboru
Centrum Unijnych Projektów Transportowych
Małgorzata Wujek – vedoucí oddělení komunikace
Centrum Unijnych Projektów Transportowych
Karolina Gosztyła – vedoucí oddělení železničních projektů
Centrum Unijnych Projektów Transportowych
Agnieszka Szwech – expert v oddělení železničních projektů
Centrum Unijnych Projektów Transportowych
Michał Poloński – expert v oddělení intermodálních projektů
Centrum Unijnych Projektów Transportowych
Magdalena Fitak – vedoucí oddělení intermodálních projektů
Centrum Unijnych Projektów Transportowych
17:15

WORKSHOP 2: Železnice ve Slezsku a v Podbeskydí

Slezská metropolitní železnice • Příležitosti a hrozby související s investicemi do infrastruktury • Projekty financované z programu Rail+ • Návrat železnice do Jastrzębie Zdr. • Koordinace nákladní a osobní dopravy
Grzegorz Kwitek – – Člen představenstva
Metropole Horní Slezsko-Zagłębie
Tomasz Niedziela – viceprezident
Slezské dráhy
Marcel Klinowski – viceprezident
Polregio
17:15

WORKSHOP 3: Právně-daňový workshop na téma „Sankce a omezení železniční dopravy v důsledku války na Ukrajině“

Jsem dopravce a některé zboží, které přepravuji, bylo sankcionováno – jak se mám zachovat? • Jsem dopravce, montuji díly do vozů a lokomotiv – jak mám interpretovat seznamy sankcionovaných výrobků? • Doprava zboží původem z Ukrajiny. • Volná diskuze
Michał Zięba – řídící partner PhD, právní poradce
HANTON Szalc Zięba & Partnerzy
17:15

WORKSHOP 4: Celní a daňový workshop "Problémy intermodálu"

CBAM - co to je a jak se s tím vypořádat? • Fiskální zúčtování a odklady DPH • Dočasný sklad - co to je a jaké možnosti nabízí? • Vzdálené celní odbavení – kdy a jak platí? • Vrácený vývoz a požadavek na zaplacení cla. • Volná témata k diskusi.
Joanna Porath – předseda představenstva
Celní agentura Porath
Ariel Wołejko – obchodní manažer
Celní agentura Terminus
Katarzyna Chomczyk
Celní agentura Terminus
19:00

VEČEŘE – Sponzor večera: LEVEL Systems

Sponzor večera

LEVEL Systems
7. 3. 2024
09:00 – 10:30

BLOK 2: FINANCOVÁNÍ, POSTUPY A ROZVOJ TRHU

Úvod a moderování

Dr. Michał Zięba – právník, řídící společník
HANTON Szalc Zięba & Partnerzy

KPO, FEnIKS, CEF - financování železnic 2021-2027

Paweł Engel – zástupce ředitele, odbor dopravních analýz
CUPT

Financování dopravní infrastruktury – návrhy změn

Maciej Gładyga – jednatel
IGTL

Přístup k železniční infrastruktuře – ceníky a předpisy

Dr. Maciej Kiełbowski – advokát
Wardyński i Wspólnicy

Nové trhy, nové přepravy – vyhlídky pro nákladní železnici

prof. Stefan Jarecki
Politechnika Warszawska

Organizace a spuštění nových logistických řetězců

Mateusz Izydorek vel Zydorek – zástupce ředitele Obchodní kanceláře
PKP Cargo Connect
10:30 – 11:00

KÁVOVÁ PŘESTÁVKA – Sponzor: Schawemaker Invest

11:00 – 12:30

BLOK 3: Železnice pro aglomerace a průmysl

Úvod a moderování

Maciej Gładyga – jednatel
IGTL

Jaký je rozdíl mezi železnicí aglomerace a regionální železnicí? – výhody a nevýhody požadavků TSI

Jacek Fink-Finowicki
Siemens Mobility

Aglomerační železnice pro Slezsko a Zagłębie

Grzegorz Kwitek – člen představenstva
metropole Horního Slezska a Zaglebia

Téma v jednání

Dariusz Kuta
MMR Group Polska

Údržba kolejových vozidel jako prvek kvality dopravních služeb

Sławomir Tubek – viceprezident, Janusz Giminski – člen představenstva
Tankwagon
12:30 – 13:30

OBĚD

13:30 – 15:00

BLOK 4: Marketing v osobní a nákladní dopravě

Úvod a moderování
Marcin Górecki - ředitel marketingové komunikace a PR
Siemens Mobility Poland

Úvod a moderování

Dr. Jakub Majewski – předseda představenstva
Nadace ProKolej

Regionální železnice v Polsku – úspěchy a neúspěchy

Marcel Klinowski – člen představenstva
Polregio

Karpatská euroregionální železnice – polsko-slovensko-ukrajinská spolupráce

Jerzy Zuba – radní
Okres Sanocki

Karpatská euroregionální železnice – polsko-slovensko-ukrajinská spolupráce

Jerzy Zuba – radní
Okres Sanocki

Otevření dopravního trhu v Polsku a České republice

Daniel Adamka – předseda představenstva • Dominika Żelazek – ředitel pro finance a komunikaci
Arriva

Inovativní obchodní nabídky a úspěšné získávání cestujících

Tomasz Niedziela – zástupce ředitele
Koleje Śląskie
15:00 – 15:30

KÁVOVÁ PŘESTÁVKA – Sponzor: GOLDSCHMIDT

15:30 – 17:00

ZÁVĚREČNÁ DISKUZE – Konkurence nebo spolupráce – strategie rozvoje podnikání v logistice

Úvod a moderování

Dr. Jakub Majewski – předseda představenstva Nadace ProKolej, předseda dozorčí rady PKP PLK
PKP PLK
Marek Tarczyński – předseda Rady komory
Polská komora spedice a logistiky (PISIL)
Łukasz Grzesło – předseda představenstva
CTL Logistics s.r.o. www.ctl.eu
Pawel Pucek – člen představenstva pro prodej
DB Cargo Polska
Mirosław Antonowicz – předseda
Organizace pro spolupráci železnic (OSJD)
Darek Mierkiewicz – Business Development Manager for Poland & North Europe
Port Koper
19:00

GALA VEČER – Sponzor večera: ELKOL

Sponzor večera

ELKOL
6. 3. 2024
10:00 – 16:00

REGISTRACE

12:00 – 14:00

OBĚD

13:00 – 13:20

OFICIÁLNÍ ZAHÁJENÍ MEZINÁRODNÍHO ŽELEZNIČNÍHO A INTERMODÁLNÍHO KONGRESU

13:00 – 13:20

PŘIVÍTÁNÍ ÚČASTNÍKŮ KONFERENCE

Starosta města Wisła*
Michał Kołoch – předseda představenstva
Pro-Rail
Rostislav Vašek – jednatel
OLTIS Polska
Václav Martiniak - obchodní a technický manažer
První Signální
13:20 – 13:40

ZAHAJOVACÍ PREZENTACE „Perspektivy intermodální přepravy - dočasná krize nebo dlouhodobý trend?“

Úvod a moderování

Marcin Trela – viceprezident
Drážní úřad PL
Marcin Trela – viceprezident
Drážní úřad PL
13:20 – 15:00

ÚVODNÍ DISKUZE „Staré a nové výzvy pro podnikání v dopravě”

Úvod a moderování

Marek Tarczyński – předseda Rady komory
Polská komora spedice a logistiky (PISIL)
Adrian Mazur – ředitel Odboru dopravní strategie
Ministerstvo infrastruktury
Marta Waldmann – Senior specialista na rozvoj logistiky, Výzkumná síť Łukasiewicze
Technologický institut v Poznani
dr hab. Andrzej Toruń – vedoucí Katedry řízení dopravy a teleinformatiky
Železniční institut
Maciej Gładyga - generální ředitel
Hospodářská komora pro pozemní dopravu (IGTL)
Grzegorz Kwitek – člen představenstva
Metropole Horní Slezsko-Zagłębie
Marcel Klinowski*– viceprezident
Polregio
15:00 – 15:30

KÁVOVÁ PŘESTÁVKA – Sponzor: INFRA SERVICE

15:30 – 17:00

BLOK 1: Baltské, Jaderské a Černé moře – nové trhy a směry pro intermodální dopravu a námořní přístavy

Moderátor

Dariusz Mierkiewicz – Business Development Manager for Poland & North Europe
Port Koper
Fungování dopravních koridorů sever-jih a sever-jihovýchod • Investice do přístavů jako generátoru hospodářského rozvoje • Formování alternativních dodavatelských řetězců pro Ukrajinu • Úloha přístavů při zajišťování vojenské a hospodářské bezpečnosti
Lukas Polaczek - Zmocněnec / vedoucí intermodální dopravy
DB Cargo Polska
Sandra Baniak – analytik
Středisko východních studií
Petr Rožek – výkonný ředitel
Svaz spedice a logistiky ČR
Marek Tarczyński – předseda Rady komory
Polská komora spedice a logistiky
17:15

WORKSHOP 1: Financování EU ve výhledu 2021-27

Jaké investice lze získat z fondů EU od Feniks, KPO, CEF2. • Jaký je proces žádosti o prostředky na intermodální projekty? • Co je žádost o státní podporu a proč se vyplatí ji připravit a podat do Cuptu? • Odesláno z aplikace Workspace ONE Boxer
Izabela Plutecka – ředitel mezioborového odboru
Centrum Unijnych Projektów Transportowych
Małgorzata Wujek – vedoucí oddělení komunikace
Centrum Unijnych Projektów Transportowych
Karolina Gosztyła – Nvedoucí oddělení železničních projektů
Centrum Unijnych Projektów Transportowych
Agnieszka Szwech – expert v oddělení železničních projektů
Centrum Unijnych Projektów Transportowych
Michał Poloński – expert v oddělení intermodálních projektů
Centrum Unijnych Projektów Transportowych
Magdalena Fitak – vedoucí oddělení intermodálních projektů
Centrum Unijnych Projektów Transportowych
17:15

WORKSHOP 2: Železnice ve Slezsku a v Podbeskydí

Slezská metropolitní železnice • Příležitosti a hrozby související s investicemi do infrastruktury • Projekty financované z programu Rail+ • Návrat železnice do Jastrzębie Zdr. • Koordinace nákladní a osobní dopravy
Grzegorz Kwitek – Člen představenstva
GMetropole Horní Slezsko-Zagłębie
Tomasz Niedziela – viceprezident
Slezské dráhy
Marcel Klinowski – viceprezident
Polregio
17:15

WORKSHOP 3: Právně-daňový workshop na téma „Sankce a omezení železniční dopravy v důsledku války na Ukrajině“

Jsem dopravce a některé zboží, které přepravuji, bylo sankcionováno – jak se mám zachovat? • Jsem dopravce, montuji díly do vozů a lokomotiv – jak mám interpretovat seznamy sankcionovaných výrobků? • Doprava zboží původem z Ukrajiny. • Volná diskuze
Michał Zięba, řídící společník PhD, právní poradce
HANTON Szalc Zięba & Partnerzy
17:15

WORKSHOP 4: Celní a daňový workshop "Problémy intermodálu"

CBAM - co to je a jak se s tím vypořádat? • Fiskální zúčtování a odklady DPH • Dočasný sklad - co to je a jaké možnosti nabízí? • Vzdálené celní odbavení – kdy a jak platí? • Vrácený vývoz a požadavek na zaplacení cla. • Volná témata k diskusi.
Joanna Porath – předseda představenstva
Agencja Celna Porath
Ariel Wołejko – obchodní manažer
Celní agentura Terminus
Katarzyna Chomczyk
Celní agentura Terminus
19:00

VEČEŘE – Sponzor večera: LEVEL Systems

Sponzor večera

LEVEL Systems
7. 3. 2024
09:00 – 10:30

BLOK 2: Narušení globálních dodavatelských řetězců, poučíme se z nich?

Moderátorka

Marta Waldmann - senior specialistka vývoje logistiky, Łukasiewiczova výzkumná síť
Technologický institut v Poznani
Jak vidí průmysl dopad globálního narušení dodavatelských řetězců a co je prioritou při přijímání nápravných opatření? • Necháme se překvapit nebo se poučíme z minulých krizových situací? • Co chybí k tomu, abychom mohli lépe reagovat na krizové situace? • Je synchromodalita lékem na volatilitu globálního dopravního trhu?
Karolina Wlazło - Key Account and Project Director
Loconi Intermodal
František KOMORA – prezident
Svaz logistiky a spedice Slovenské republiky
Tomasza Tesche - jednatel společnosti
Silva LS
Monika Żaboklicka – Brand Strategy Director
DB Port Szczecin
Miroslav Rumler – President of European Logistics Association
Reliant
10:30 – 11:00

KÁVOVÁ PŘESTÁVKA – Sponzor Schavemaker Invest

11:00– 12:30

BLOK 3: Technologický a digitalizační rozvoj v intermodální dopravě

„Představení servisu lokomotiv Vectron“

Dawid Tomasik
Siemens Mobility

„Řešení pro intermodální sektor týkající se vybavení, výstavby a obnovy železniční infrastruktury a údržby a servisu vozového parku”

Małgorzata Urbanek
KZN Bieżanów

Na cestě k optimalizaci: moderní technologie pro efektivní monitorování kontejnerů a vagónů v intermodální přepravě

Michal Hojný CBDO
LEVEL

Nedostatek zaměstnanců v odvětví intermodální přepravy? Už ne! • DISKUSE: Představení partnerského projektu Multimodální doprava pro udržitelný hospodářský rozvoj - duální studie; autoři: Wyższa Szkoła Logistyki (WSL) a CLIP TERMINALS

WSL – Maciej Stajniak, Mateusz Michalski | 1. CLIP – Terminals, zástupce bude určen Moderátor: Artur Olejniczak, vedoucí Marketingu WSL
12:30 – 13:30

OBĚD

13:30 – 15:00

BLOK 4: Plánujte dopředu - investiční potřeby intermodálního odvětví v nové finanční perspektivě EU

Moderátor

Jacek Cywiński – Project Departament - Gdańsk
ADAMPOL
Plánování cílové sítě logistických terminálů v Polsku a regionu • Vyhlídky na financování investic do terminálů, kolejových vozidel a infrastruktury • Synergie nebo konkurence? • Veřejní a soukromí provozovatelé terminálů a servisní infrastruktury • Rozptýlená doprava a rekonstrukce vleček - existuje poptávka?
Radosław Lemieszek – jednatel
MCG Intermodal
Mariusz Zaremba – zástupce obchodního ředitele BU TransComfort , Railway Vehicles OE Infrastructure
MMR Group Polska
Sylwia Cieślak-Wilk – zástupce ředitele
Centrum Unijnych Projektów Transportowych
Anna Dolinayová – Head of Department Deputy
Žilinská Univerzita v Źilině
15:00 – 15:30

KÁVOVÁ PŘESTÁVKA – Sponzor: GOLDSCHMIDT

15:30 – 17:00